MENU

Pylové alergie a pohybová aktivita

6.04.2018 (12:19)

Pylové alergie a pohybová aktivita

Venku máme krásně, konečně skončily ty mrazivé a vlezlé chladné dny. Těšíte se, že si konečně dáte pořádně do těla, nejlepší doba pro pohyb je tady…

Jenže, čeká nás další nástraha. Během dvou týdnů nám to začíná. Pro mnohé z nás, další otravná sezóna - pylových alergií. Pylová alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na větrem šířená pylová zrna různých druhů rostlin. Kdo zažil pochopí - otravná vodnatá rýma, kýchání, oteklé zarudlé oči a ucpaný nos.

Jak je to v tuto dobu s pohybem?

Asi je jasné, že v době pylového vrcholu „Vaší rostliny“, kdy je koncentrace alergenu nejvyšší to nebudeme s pohybovou aktivitou přehánět, mimo výše uvedených příznaků je doprovodným projevem celková únava organismu, která nám chuti ke cvičení nepřidá.

Ale jinak pro Vás máme dobrou zprávu. Podobně jako na další problémy se Vaším zdravím je přiměřená pohybová aktivita částečným řešením. Pohybová aktivita vede ke zvýšení tepové frekvence a tedy rychlejšímu průtoku krve tělem. To umožňuje, aby se pylové alergeny v těle rychle přesunuly a vyloučily pomocí ledvin nebo kůží. Jinými slovy - nízká tepová frevence vede k pomalému toku krve, stagnující alergeny se shromažďují a jemné tkáně kolem nich na ně musí zákonitě reagovat. Konstantní pohyb alergenů v krvi tedy částečně zabraňuje tomu, aby k tomuto stavu docházelo.

Alergiky jsem možná potěšil, povaleči mají o výmluvu méně. Přiměřená pohybová aktivita může zmírnit Vaše symptomy pylové alergie, udržet Vaši výkonost a přidat mnoho dalších benefitů.

Michal Štohanzl