MENU

Nachlazení a pohybová aktivita - díl I - rýmička

16.05.2019 (14:50)

Nachlazení a pohybová aktivita - díl I - rýmička

Nejspíše každý z nás to několikrát do roka zažije - pověstná rýmička, nachlazení - pro každého jasně nepříjemná věc a pro sportovce, pokud se blíží závod je přímo k vzteku!

A s letošním studeným květnem se následující informace mohou hodit i v tomto období!!!

Obecně určitě platí, že sportování je zdravé a zvyšuje celkovou imunitu jedince, tudíž pomáhá předcházet nemocem. Naneštěstí ten, kdo trénuje a závodí často a intenzivně, chytí virózu s větší pravděpodobností než ten, kdo trénuje jen příležitostně a volně.  Po závodu, nebo intenzivním tréninku ve vysoké intenzitě je náš imunitní sytém v útlumu a nedokáže vzdorovat nemocem tak dobře, jako obvykle. Vždy ovšem závisí na intenzitě, trvání a charakteru zátěže. Nicméně platí, že po intenzivním vytrvalostním tréninku jsme náchylnější než po intenzivním rezistentním tréninku.

Abyste šanci, že zvláště při nepříznivém počasí nachladnete minimalizovali a stejně si mohli dopřávat pořádný intenzivní trénink nebo se vystavit zátěži přímo v závodě, určitě dodržujte zlatou klasiku – vhodné oblečení na trénink, vhodná strava, případně zvýšená suplementace vitamíny, otužování, dostatek spánku a odpočinku, atd. Možná důležitější je však neudělat chybu po tréninku, neboť málokdy nachladnete přímo při pohybové aktivitě, kdy je tělo zapracované.

Samozřejmostí je udržet se po tréninku v teple. To už máme jistě všichni  zmáknuto, nicméně dále bývá doporučeno, že v následujících šesti hodinách po vysoké zátěži bychom měli maximálně odpočívat a vyhýbat se lidem a veřejným prostorům, než se tělo a imunitní systém vrátí do normálního stavu.

Pokud to dost dobře nejde, zvláště při pracovním režimu po ranním tréninku, je třeba dbát základních hygienických doporučení a často si mýt ruce. Na některých předmětech ve veřejných místech ulpívá více bakterií něž na jiných, protože na ně mnoho lidí sahá, klasikou mohou být kliky, telefony, společné kopírky, PC a jiné přístroje apod. Proto může být vhodný návyk dotýkat se obličeje jen levou rukou a takovýchto předmětů pravou.

Příště si připomeneme co v souvislosti s pohybem dělat, když už Vás rýma či chřipka skolí;-)

Michal Štohanzl

 

Zdroje:

Máček, M., Radvanský, J. et al. Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity Praha: Galén, 2011.

Friel, J. The triahlete’s training bible. Boulder, CO: Vello Press, 2009.