MENU

Proč BOOTCAMPS? Protože venku!!!

9.05.2019 (09:53)

Proč BOOTCAMPS? Protože venku!!!

BOOTCAMPS je pro nás synonymem k cvičení venku. Ačkoli přes zimu se občas schováme:-), stále probíhá více jak 75% tréninkových jednotek venku.

Z hlediska morfologického a funkčního dopadu pohybové aktivity na naše tělo je celkem jedno jestli budeme cvičit venku nebo vevnitř. Stále získáváme stejné benefity ať už ty morfologické – tedy žádané změny tělesného složení, jak to bylo zmíněno v předchozím příspěvku; tak ty funkční, pod kterými si můžete představit nárůst vaší zdatnosti, tedy zjednodušeně Vaše pocity – doběhnu dál, zvednu více, zregeneruji dříve…    

Ale cvičení venku Vám oproti pocení se v posilovně dá ještě něco. Kdo hádá, že se z fyzických procesů přesunujeme na psychické má pravdu. Pobyt venku v přírodě, ať už při tom cvičíme, nebo ne bude zlepšovat naši psychiku. Mluvíme zde o takzvané Ekoterapii tedy léčbě přírodou, kdy právě venkovní prostředí bezděčně vede k uvolnění od psychického napětí a stresu. Zelená barva a přírodní prostřední prokazatelně zlepšuje náladu, zeslabuje vztek a agresivitu a zvyšuje celkový pocit štěstí.

Do přírody můžete vyrazit sami, nebo s profíkem. Vedenou psychoterapii popisuje Kulhavý (2009) a to tak, že terapeut vyráží se skupinou klientů (nebo jen s jedním klientem) na procházku do lesa. Skupina se může čas od času zastavit a pracovat podobně jako při běžné skupinové terapii nebo se rozhovory odehrávají za chůze. Tedy stejně jako my na tréninku:-) s tím rozdílem, že my zastávky využijeme o něco aktivněji a sem tam si tam úplně zrušíme nějakou svalovou partii!

At už tedy cvičíte či ne, nedávná studie ( Yuen & Jenkins, 2019) potvrzuje, že už 20 minut pobytu v městském parku (v přírodě za městem bude efekt ještě výraznější) zlepšuje výše zmíněné zdravotní i psychické parametry.    

Nepodceňujte to, a pokud patříte k jedincům, kteří volným časem přímo neoplývají, spojte užitečné s ještě užitečnějším, než se cvičit v uzavřeném prostoru, kde stejně trávíte většinu dne, pojďte si zatrénovat ven;-)

Michal Štohanzl

Zdroje:

Yuen, H.K., Jenkins, G.R. Factors associated with changes in subjective well-being immediately after urban park visit. Int J Environ Health Res. 2019 Feb 13:1-12.

Kulhavý, V. Ekoterapie – léčba přírodou, Psychoterapie, 2009, roč. 3, č. 1, s. 30-34