MENU

Nachlazení a pohybová aktivita - díl II - pravidlo krku.

24.05.2019 (14:16)

Nachlazení a pohybová aktivita - díl II - pravidlo krku.

V minulém dílu, který se týkal nachlazení a pohybové aktivity jsme řešili spíše specifickou prevenci, tedy to jak se chovat po tréninku, abychom nedali „rýmičce“ šanci.

Co ale dělat, když už Vás takový rýma či chřipka skolí? Měli byste normálně trénovat, ubrat nebo úplně přestat?

Pokud si nejste úplně jisti, může Vám pomoci pravidlo krku.

Pociťujete-li příznaky od krku nahoru, tedy když vám teče z nosu, kýcháte nebo Vás lehce škrábe v krku, na trénink běžte, ale omezte intenzitu na maximálně střední zátěž, a trénink nejlépe zkraťte. Samozřejmé určitě také je, že půjdete na individuální trénink!!! Je třeba dodržovat určitou sportovní etiku. S nudlí u nosu vás ve skupině určitě nepochválí, ani vy sami byste nechtěli absolvovat trénink s parťákem, který na Vás co chvíli něco prskne:-)  Jakmile se rozehřejete, nejspíš se Vám udělá lépe a možná rýmičku tímto zaženete. Pokud by se Vám po prvních minutách naopak přitížilo, nebo se rozjela rýma či záchvaty kašle, trénink přerušte a raději běžte domů.

Pokud se příznaky projevují od krku dolů – máte kašel, zimnici, horečku, bolí Vás svaly nebo vykašláváte hlen, je lépe s tréninkem vůbec nezačínat. S velkou pravděpodobností už máte najetou virovou infekci a intenzivní pohyb v tomto stavu může průběh nemoci a rekonvalescence zhoršit, nebo dokonce způsobit vážnější komplikace.

Mnohdy je nejlepší se spolehnout na vlastní pocit, ale pokud si nejste jisti, toto pravidlo Vám může pomoci. Pokud stále nevíte a netlačí Vás termín závodů, či jiné okolnosti, vyplatí se vždy konzervativnější řešení – odpočívat, doléčit se a vyrazit na trénink za pár dnů v plné síle.

 

Michal Štohanzl