MENU

Pohybová doporučení - UPDATE

16.11.2018 (10:35)

Pohybová doporučení - UPDATE

V jednom za našich minulých příspěvků na blogu, jsme si vysvětlovali kolik pohybové aktivity je třeba na využití maxima jejich zdravotních benefitů. Dnes na toto téma lehce navážeme.

Mezi nejvýznamnější organizace, které se zabývají souvislostí mezi pohybem a zdravím patří bezesporu U.S. Department of Health and Human Services. Tato organizace je zodpovědná za vydávání dokumentu The Physical Activity Guidelines for Americans, který se snaží pod aktuálním heslem Move more and sit less – Více se hýbej a méně seď na základě vědeckých poznatků především informovat, zdůvodnit a nastartovat změnu životního stylu, k jeho více aktivnějšímu pojetí a bojovat proti hypokinezi (nedostatku pohybu), kterou jsou USA nechvalně proslulé. Bohužel Česká republika není vůbec od jejich stavu daleko a hlavně z výše zmiňované dokumentu často čerpají národní strategie. 

 

Nicméně k jádru věci, poprvé po deseti letech byl tento dokument na základě nových důkazů lehce pozměněn. Stále platí, a můžeme si připomenout, že zjednodušená základní doporučení o objemu absolvované pohybové aktivity pro dospělého jsou:

150 – 300 minut pohybové aktivity týdně ve střední intenzitě (např. svižná chůze)

nebo

75 – 150 minut pohybové aktivity týdně ve vyšší intenzitě (např. rekreační běh)

Případně jakákoli jejich adekvátní kombinace. Tyto aktivity jste měli nastřádat v minimálně 10ti minutových intervalech, tedy jinými slovy, aby měl pohyb pro tělo patřičný efekt, musel trvat alespoň 10 min.

Toto pravidlo bylo nyní zrušeno, tedy do celkového počtu minut pohybové aktivity se počítá se opravdu každá vteřina, stačí vyjít schody místo výtahu, udělat si u stolu v kanceláři 10 dřepů, zvednout několikrát tašku s nákupem, i když už jste za sebou zavřeli domovní dveře. Ruku na srdce, na tohle přece máme čas všichni. V praxi tedy odpadá už tak dost chabá výmluva: já prostě nemám čas 10 minut v tahu provádět nějakou pohybovou aktivitu. Jakýkoli pohyb Vám přináší benefit, využijte toho a řekněte o tom svým blízkým;-)

Michal Štohanzl

Zdroj: Piercy KL, Troiano RP, Ballard RM, et al. The Physical Activity Guidelines for Americans. JAMA. Published online November 12, 2018. doi:10.1001/jama.2018.14854